רקורד פרויקטים

בכירי בלובירד היו אחראים במשך השנים לארגון חבילות מימון מלאות עבור הפרויקטים הבאים (רשימה חלקית בלבד) –


מדינות חבר העמים

  • טורקמניסטאן – פרויקט הפקת והולכת גז טבעי בהיקף של 205 מליון דולר, אשר איפשר לטורקמניסטאן לייצא גז לשווקים זרים. הפרויקט היה בעל עדיפות גבוהה לממשלת טורקמניסטאן. מבנה המימון כלל 2 בנקים, 3 סוכנויות ביטוח ממשלתיות, ומספר חברות ביטוח פרטיות. משך המימון היה שנתיים הקמה + 7 שנות החזרים. המימון כלל גם את הריבית בזמן ההקמה וכל העמלות. ראה מבנה מימון
  • אוזבקיסטאן – פרויקט הולכת גז בהיקף של 195 מליון דולר. הקונה היה החברה הממשלתית “אוזבקנפטגז”. החבילה כללה 100% מימון בהתבסס על שני בנקים מממנים. משך המימון היה שנתיים הקמה + 7 שנות החזרים. המימון כלל גם את הריבית בזמן ההקמה וכל העמלות. ראה מבנה מימון
  • רוסיה – פרויקט להקמת מפעל לייצור בד לא-ארוג בהיקף של 38 מליון יורו. המפעל מייצר 10,000 טון של בד בשנה. מימון בערבות הפרויקט, עם יחס הון עצמי – חוב של 25-75. מבנה המימון כלל את בנק EBRD וכן 3 בנקים מסחריים. משך המימון היה שנתיים הקמה + 8 שנות החזרים.
  • בלארוס – פרויקט להקמת מפעל מתקדם לעיבוד בשר באזור סוליגורסק בהיקף של 17 מליון יורו. אשראי קונים עם קיום של מכתב אשראי שהוצא ע”י בנק בלארוסי, המשלב בנק אירופאי ושתי סוכנויות ביטוח אשראי מובילות. אתגר בנית חבילת המימון היה גדול, בשל דירוג האשראי הנמוך של בלארוס, ובשל סכום העיסקה הגדול יחסית להלואות הניתנות למדינה. הקבלן הקים חברת-בת אירופאית וייצא סחורות משתי מדינות, שגם נתנו את ביטוח האשראי במבנה של ביטוח-משנה. משך המימון היה שנתיים הקמה + 5 שנות החזרים. ראה מבנה מימון


אפריקה

  • זמביה – פרויקט הקמת בית-חולים מתקדם ומודרני, בהיקף של 165 מליון דולר, ממומן ע”י 5 בנקים ומספר סוכנויות לביטוח אשראי. אורגן מימון ל-100% מהפרויקט, בתנאים אטרקטיביים ל-13 שנים. מבנה מימון מורכב בשל שילוב גורמים רבים בתוכו.
  • אנגולה – PFS לפרויקט כריית פוספטים בהיקף כולל של 500 מליון דולר. מימון בערבות הפרויקט, המשלב קונסורציום של מספר בנקים מסחריים בינ”ל, וכן הכנת סקר היתכנות מורכב טכני ומסחרי, שכלל הערכה טכנית מפורטת, מודל פיננסי מלא, סקר סביבתי ועוד.
  • גאנה – פרויקט טיהור והולכת מים בהיקף של 60 מליון דולר. הקונה היה חברת המים הלאומית של גאנה, בערבות משרד האוצר. פרויקט בעל עדיפות גבוהה למדינה, בו נדרש היה לעמוד בתנאי קרן המטבע לגראנט של 35%. משך המימון היה 13 שנים לאחר הקמה. האתגר המרכזי היה לתת מענה לדרישת הגראנט, באמצעות שילוב של מנגנון מורכב הכולל סבסוד הריבית, משך מימון ארוך, וכן מענק ישיר מטעם הקבלן. ראה מבנה מימון
  • בוצואנה – פרויקט להקמת מפעל מתקדם לעיבוד מתכת בהיקף של 30 מליון דולר. מימון בערבות הפרויקט בהתבסס גם על ערבויות פרטיות. מבנה המימון כלל מספר בנקים מסחריים מובילים בדרום אפריקה. משך המימון היה שנתיים הקמה + 7 שנות החזרים.
  • זמביה – פרויקט דיור במתכונת  EPC בעלות של 200 מיליון דולר, ממומן על ידי 3 בנקים וקונסורציום של מספר סוכנויות לביטוח סיכוני סחר חוץ. הוסדר מימון עבור 100% של הפרויקט, בתנאים אטרקטיביים מאוד למשך 13 שנים. מבנה מימון ייחודי מהיבטים רבים.

אסיה

  • וייטנאם (1) – פרויקט להקמת מפעל לעיבוד כימיקלים בהיקף של 45 מליון דולר. מבנה אשראי קונים, הקונה הוא חברה ממשלתית. מבנה המימון שילב מספר בנקים מובילים כמו דויטשה בנק, אבן-אמרו ובנקים מקומיים, עם 3 מנגנוני ערבות. משך המימון היה שנתיים הקמה +10 שנות החזרים.
  • וייטנאם (2) – פרויקט להקמת מפעל למזון לדגים בהיקף של 25 מליון דולר. מימון בערבות הפרויקט בהתבסס על BNP כבנק המממן. יחס חוב-הון עצמי של 25-75. היזם, חברת השקעות פרטית הממוקמת בסינגפור, היא אחת מיצרניות מזון הדגים הגדולות במזרח הרחוק, עם נתח שוק של 20%. משך המימון היה 18 חודשי הקמה +4.5 שנות החזרים.

אמריקה לטינית

  • ונצואלה – פרויקטי מים בהיקף כולל של 150 מליון דולר, עבור חברת המים הלאומית, עם ערבות משרד אוצר. מבנה אשראי קונים, על בסיס ערבות של US EXIM, ובמימון של HSBC כבנק מארגן. הקבלן הראשי היה חברה בריטית עם שלוחות בארה”ב ודרום אמריקה. משך המימון היה 2.5 שנות הקמה + 8 שנות החזרים. ראה מבנה מימון
  • מקסיקו – פרויקט חקלאי בהיקף של 23 מליון דולר. מבנה אשראי קונים עם ערבויות של חקלאים פרטיים. מבוסס על סוכנות ביטוח אשראי אירופאית ושני בנקים בינ”ל. הקונה היה החברה החקלאית הגדולה ביותר במקסיקו, וכל התוצרת נמכרה מראש בהסכמים לקונים בארה”ב. משך המימון היה שנה הקמה + 6 שנות החזרים.
  • פרו – פרויקט חקלאי של 3 מליון דולר. נכיון שטרות חוב לקונה פרטי, המבוסס על חברת ביטוח פרטית בינ”ל, ובנק מממן ישראלי. משך המימון היה 4 שנים. אתגר ארגון המימון היה משמעותי בשני היבטים – ראשית הקונה הינו חברה קטנה מאוד במונחי עסקאות בינ”ל, ושנית סכום העיסקה הינו נמוך למדי ולא אטרקטיבי לחברות ביטוח ובנקים. לפיכך נתפר פתרון ייחודי של קו מסגרת ארוך-טווח עבור הקבלן באמצעות חברת ביטוח פרטית, המקובלת על הבנק. ראה מבנה מימון


דרום אמריקה

  • סורינאם – פרויקט בניית אוניברסיטה בעלות של 30 יורו, הממומן על ידי בנק אירופאי וסוכנות אירופאית לביטוח סיכוני סחר חוץ. הוסדר מימון עבור 100% מהפרויקט בתנאים אטרקטיביים ביותר למשך  12 שנים. מבנה המימון היה מורכב ומיוחד בשל אספקטים ייחודים לפרויקט זה.

    


סקרי התכנות (רשימה חלקית בלבד)

 • ישראל – סקר התכנות לפרויקט “מנהרות הכרמל”, אחד מכבישי האגרה המרכזיים בישראל, הכולל 15 ק”מ של כביש כולל מינהור בהר הכרמל, בהיקף כולל של 350 מליון דולר. מטרת סקר ההתכנות היתה לבדוק ולאשש את כל הנחות היסוד הכלכליות של הפרויקט, וכן להציג זאת לבנקים מממנים. העבודה כללה את כל המרכיבים הנדרשים ע”י בנקים מממנים בסטנדרטים הגבוהים ביותר הקיימים, כולל ניתוחי רגישות מורכבים ומפורטים, מודל פיננסי בנקאי מלא, עלויות הקמה ותפעול, צפי לשימוש והכנסות, טבלאות תזרים וכדומה.
 • גאנה – סקר התכנות לפרויקט חוות דגים בהיקף של 10 מליון דולר, כלובים פתוחים לגידול דגי טילאפיה באגם הוולטה. הסקר נועד לגיוס הון ממשקיעים פרטיים. הסקר כלל חקר שוק מקיף, מודל פיננסי, ניתוחי רגישות, סקירת ערוצי שיווק ומכירה, סקירת מחירים, תוצאות כלכליות לגבי החזר ההשקעה ועוד.
 • מונגוליה – סקר התכנות לפרויקט גדול של כריית פחם טרמאלי בגבול מונגוליה-סין, עם ערך נוכחי של כ-700 מליון דולר. הסקר נועד לגיוס הון ממשקיעים פרטיים, וכן לשם השגת אישורי כריה רשמיים. הסקר כלל ניתוח שוק מקיף, סימון קונים מועדפים לתוצרת, מודל פיננסי בנקאי מלא, ניתוחי רגישות, תוצאות כלכליות לגבי החזר ההשקעה, הערכת שווי, ערך נוכחי ועוד.
 • ישראל – תכנית עסקית למיזם של טכנולוגיה ייחודית לטיפול בשפכים תעשיתיים מסוכנים. מטרת התכנית העסקית היתה לגייס הון ממשקיעים פרטיים. העבודה כללה שקלול והמלצות לגבי האסטרטגיה העסקית של החברה, שווקי-יעד ולקוחות-יעד בארץ ובחו”ל, וכן מודל פיננסי מלא ומפורט.
 • דרום אמריקה – תכנית עסקית לפרויקט חקלאי של חממות והשקיה. העבודה כללה מודל פיננסי בנקאי מלא, ניתוח טכני, ניתוח וסקר שוק, ודו”ח סביבתי מלא.
 • ועוד רבים אחרים…